Gyulai Húsipar Történeti Kiállítás



     Az elkövetkező sorokban megosztom Önnel, hogy hogyan is jött létre ez a húsipar történeti gyűjtemény, mely megjelenésében és tartalmában egyaránt az országban egyedülálló.

Múzeum1

   A gyűjtemény alapjainak lerakása még 1985 előtt kezdődött, amikor Szigethy Attila a Gyulai Húskombinát akkori beruházási főosztályvezetője felismerte annak a jelentőségét, hogy a Gyulai kolbász fellegvárában méltó elismerést érdemelnek azok az elődeink, akik küzdelmes példaértékű munkával, irigylésre méltó emberi hozzáállással megvalósították mindazt, aminek ma a Gyulai kolbász és Gyula a világhírnevet köszönheti. Az 1985-ben megnyitott kiállítás anyagát saját gyűjtésből, illetve a Gyulai és környékbeli hentes családok által a múzeum részére átadott eszközökből állította össze abból a nemes célból, hogy városunk megőrizze az egykor szebb napokat látott gyulai húsipar emlékeit és múltjának ereklyéit. A gyűjtemény egészen 1998-ig változatlan formában volt megtekinthető. Az állagmegóvó felújítást követően előzetes bejelentkezéssel, elsősorban szakmai csoportok látogathatták.

Múzeum2
   2007-ben sötét napok, hónapok következtek a múzeum történetében. A gyűjteményt felszámolták, az eszközök nagy részét Békéscsabára szállították, míg egy része valószínűleg örökre eltűnt, elenyészett. Egyidejűleg a Gyulai Önkormányzat az épületet értékesítésre kínálta fel.

   A képviselőtestület 2007, október 22-i ülésén döntött arról, hogy a város a régi gyulai vágóhidat nem adja el és a Húsipari Gyujteményt belátható idon belül, újra itt helyezik el. Az épületben ismét élő, muködo múzeum jöhet létre, amely gasztronómiai rendezvényekkel a gyulai kolbász megkopott hírnevét lenne hivatott visszaállítani. Ekkor több gyulai hentesmester is kijelentette: támogatja a Városbarátok elképzelését. Október 31-én a Gyulai Városbarátok kezdeményezésére és ezen belül is Durkó Károly, Balla Tibor és Szalai György közbenjárásának köszönhetően hazaszállították Gyulára az év elején Békéscsabára elvitt Húsipari Gyűjteményt, melyet időlegesen a Corvin János Múzeum helyezett el.


Múzeum1

   Ezt követően, több mint két hónapos előkészület után, 2008 januárjában megalakult a Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesülete, amely legfőbb tevékenységeként jelölte meg a Húsipar-történeti kiállítás helyreállítását, működtetését, fejlesztését, valamint az ehhez kapcsolódó húsipari és gasztronómiai hagyományok ápolását. A Gyulai Képviselőtestület 2008. március 27-i ülésén történelmi döntés született: a Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesülete öt évre, csekély térítésért kapott használati jogot az épületre. Az egyhangú döntésének köszönhetően Önkormányzati finanszírozásban az épületen kívül belül felújítási munkák kezdődtek és június 16-án be is fejeződtek.


Múzeum2

   Július végén, miután visszakerültek a régi kiállítási tárgyak, a Hagyományőrző Hentesek elkezdhették az eszközök felújítását, a kiállítás helyreállítását és berendezését. Az egyesület tagjai fáradtságos munkával, szabadidőt és akár szabadságot sem sajnálva, támogatóik segítségével újra életre keltették ezt az országosan is egyedülálló kiállítást, melyet október 1-én ünnepélyes keretek között nyitottak meg a látogatók elott. Az egyesületünk nevében köszönetünket fejezzük ki a Gyulai Városbarátoknak, a Gyulai Képviselotestületnek, a Corvin János Múzeumnak és mindazoknak, akik részt vettek ennek a nagyszerű és nemes feladatnak a végrehajtásában, melynek köszönhetően városunk a maga nemében páratlan és különleges értékkel gazdagodott, méltó emléket állítva híres elődeinknek.



Szeretettel várunk minden kedves Látogatót:
Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesülete


www.gyulaihentesek.hu


Panorámafotó a múzeumról

forrás: www.gyulainfo.hu





Képek



Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum
Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum
Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum
Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum
Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum Múzeum

Copyright 2014 Deka Union Kft.